Виконання маркшейдерських робіт при проведенні траншей
Не дивлячись на різні способи і умови проведення траншей, виконання маркшейдерських робіт у всіх випадках зводяться до перенесення з проекту в натуру осі верхніх бровок траншеї, а також здійснення контролю за дотриманням проектних ухилів підошви і розмірів поперечних перетинів траншей.
Для виконання маркшейдерських робіт при проведенні траншей маркшейдер користується наступними проектними матеріалами:
- планом траншеї, по якій встановлюються координати точок примикання, дирекційні кути примикаючи напрямків, пікетажні значення вершин поворотів, кути поворотів і радіуси їх закруглень;
- повздовжнім розрізом по траншеї, на якому повинні бути показані профіль земної поверхні і проектний профіль підошви траншеї з поданням чорних і червоних (проектних) відміток точок, а також проектні ухили;
- поперечні розрізи траншеї в характерних місцях;
- плани розміщення вибухових виробок.
Виконання маркшейдерських робіт по завданню напрямку траншеї, яка проходиться по крутому схилу, відбувається наступним чином (мал.1). Спочатку по заданим в проекті або визначеним графічно координатам х1, у1 виносять в натуру початкову точку 1 осі траншеї. Потім по відомим примикаючим кутам β1 і β2 закріплюють попередній напрямок осі траншеї точками 2,3,4, … і по проектним відміткам відмічають нульові точки 10, 20, 30, … на лінії перетину її підошви з ухилом місцевості. По проектним відстаням від осі відмічають точки 1'', 2'', 3'', 4'', … верхньої бровки укосу траншеї. На ділянках поворотів по осі відмічають початок, середину і кінець кривої.
По мірі проведення траншеї геометричним нівелюванням провіряють ухил підошви, на неї наносять вісь траншеї і фіксують точки 2', 3', … нижньої бровки укосу. При проведенні траншеї на місцевості з невеликим поперечним ухилом спочатку задають напрямок осі траншеї на поверхні, закріпивши її на прямолінійних ділянках точками через кожні 20-50 м, а на ділянках кривої точками через 10 м. Потім по мірі проведення траншеї переносять її вісь на підошву, провіряють ухили і відмічають точки нижніх і верхніх бровок укосів.
Виконання маркшейдерських робіт по визначенню об’єму робіт при проведенні траншеї визначають методом вертикальних паралельних перетинів.